Music to our ears!
The results are as follows:
Class 41 Children’s Solo (9, 10 and 11 years)
Florence Mathers Challenge Cup presented by the late Mrs F Mathers
1, Helena Scott; 2, Claire Ramsay; 3, Claire Scott.
Class 33 Girls Vocal Solo (8 years and under)
1, Ruth Carson.
Class 34 Girls Vocal Solo (10 years and under 12)
The McKee Challenge Cup presented by the late Mr J McKee
1, Roisin McMurrough; 2 (tie) Dearbhla McCMullan and Grace Carson.
Class 31 Girls Vocal Solo (11 years of age)
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdChallenge Cup presented by Mrs J Dunlop of Moneymore in memory of her sister
1, Brittany McArthur; 2, Dearbhla McMullan; 3 (tie) Catherine Maguire and Grace Carson.
Class 23b Junior Sacred Solo (Boys and Girls 10 - 12 years)
The Joan Bell Challenge Cup presented by Mrs J Bell, Portstewart
1, Michael Diamond; 2, Rebecca Rainey; 3, Nuala Osborne.
Class 25b Junior Folk Song (boys and girls 10 - 12 years)
The Ann Lawrence Cup presented by Mr and Mrs W Lawrence, Portstewart
1, Brittany McArthur; 2, Sorcha Downey; 3, Clarice Downey.
Class 100
1, The Downey Family, Newry.
Class 79a Violin Solo (beginners to grade 1)
1, Elle McAuley; 2, Connor Hamilton; 3, Jonathan Hogg.
Class 79b Violin Solo (grade 2)
1,Victoria Steele; 2, David Hogg
Class 80 Violin Solo (grade 3)
1, Emily McAleese.
Class 81 Violin Solo (grade 4)
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Ad1, Rebecca Connor; 2, Alexandra McGinley; 3, Kathryn Leacock.
Class 83b Cello Solo (grades 1/2/3)
1, Athena Richards.
Class 83d Cello Solo (grades 1/2/3)
1, Naomi Crawford.
Class 83f Violin Solo (grades 7/8)
1, Eva Richards.
Class 85 Instrumental Trio
1, Kirsty Millar, Aoibheann Gillan and Siofra Gillan; 2, Aidan McGinley, Evelyn McKeague and Eva Loughrey; 3, Alana Crowe, Tiarna Gillan and Nicole Kelly.
Class 85a Any combination of stringed instruments
1, Carnaghts Primary School.
Class 85b String Duet (grades 1/2/3)
1, Emily McCleese and Naomi Crawford; 2, Victoria Steele and David Hogg; 3, Clare McFadden and Susana Jones.
Class 85c String Duet (grades 4/5/6)
1, Hannah Henderson and Athena Richards.
Class 93 Woodwind Solo (grades 1/1)
1, Kathie Woodrow
Class 94 Woodwind Solo (grades 3/4/5)
1, Emily McConaghie
Class 86a Chamber Orchestra
1, The Girona Orchestra.
Class 87a Jazz/Traditional/Folk group
1, Limavady Big Band Sound; 2, Dalriada; 3, Girona Traditional
Class 103a Classical/Irish Harp
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdThe Saul Challenge Cup presented by the Doris Family, Downpatrick
1, Siofra Gillan.
Class 27 Vocal Solo (boys and girls 7 years and under)
Challenge Cup presented by the late Mrs W Hill
1, Robbie Moon; 2, Jonathan Diamond.
Class 28 Vocal Solo (boys and girls 8 years)
1, Kate Doherty
Class 29 Vocal Solo (boys and girls 9 years)
The Christine Kaye Challenge Cup presented by the late Miss K Frizzell
1, Helena Scott; 2, Ruth Carson; 3, Jasmine Gardner.
Class 30 Girls Vocal Solo (10 years)
Challenge Cup presented by Mr JM McCutcheon
1, Roisin McMurrough; 2, Claire Ramsey.
Class 26 Junior Vocal Solo (primary schools)
The Estella Brown Memorial Cup presented by her daughter Stella Brown
1, Jamie Moorehead; 2, Jonathan Diamond; 3, Robbie Moon.
Class 88a Descant Recorder Solo
1, Anna Nicholl; 2, Ellen Hodges; 3, Chloe Dalzell.
Class 50 Primary School Choir (under 12 years)
Challenge Cup presented by the late Miss E Boyd
1, Ebrington Primary School; 2, Portstewart Primary School.
Class 49 Primary School Choirs (under 9)
Challenge Cup presented by the late Miss GP Cox
1, Portstewart Primary School.
Class 70 Pianoforte Solo (grade 3)
The McCartney Challenge Cup
1, Kirsty Millar; 2, Siofra Gillan; 3, Oran O’Kane.
Class 77a Pianoforte Duet (grade 3)
Challenge Cups presented by the Festival Committee
1, Leo Evans and Kirsty Millar; 2, Siofra Gillan and Aoibheann Gillan.
Class 71 Pianoforte Solo (grades)
Challenge Cup presented by the late Mr WM Reville
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Ad1, Alexandra McGinley; 2, Divakar Dahiya; 3, Alison Montgomery.
Class 72 Pianoforte Solo (grades 5/6)
1, Wesley McCartney; 2 (tie) Robert Simpson and Stewart Quinn.
Class 77c Piano Duet (grades 5/6)
1, Robert Simpson and Jack Simpson.
Class 73 Pianoforte Solo (grades 7/8)
1, Stephen Olphert; 2 (tie) Alice Purcell and Conor O’kane.
Class 78 Pianoforte Duet Grades 7/8 Diploma
1, Alice Purcell and Stephen Olphert.
Class 75 Pianoforte Sightreading (advanced)
1, Thomas Hancock.
Class 70 Piano Solo (grade 3)
1, Kirsty Millar; 2, Siofra Gillan; 3, Oran O’Kane.
Class 24 Junior Folk Song (unaccompanied)
The Lylette Challenge Cup presented by the late Mrs LA Ritchie
1, Olivia Young; 2, Hannah McMaster.
Class 35 Girls Vocal Solo (12 and 13 years)
Challenge Cup presented by the late Mr R McIntosh
1, Rebecca Rainey; 2, Olivia Young.
Class 37 Girls Open Solo (under 17 years)
Challenge Cup presented by the late Mr RA Stewart BA
1, Emma Donnell.
Class 38 Boys Vocal Solo
Challenge Cup presented by the late Mrs K Gilloway, Portstewart
1, Jamie Moorehead.
Class 39 Boys Open Solo
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdThe Rosa Graham Challenge Cup presented by the late Mrs R Graham, Portstewart
1, Michael Diamond; 2, Christopher Young.
Class 22 Junior Sacred Solo (boys and girls 13 years and under 17)
The Craig Gowan Challenge Cup presented by the late Mr James McGowan
1, Hannah McMaster
Class 13 Light Operatic Solo
The Sheena Mary Warren Challenge Cup presented by Mrs JD McCutcheon, Portstewart
1, Jamie Lamont.
Class 10 Own Choice
1, Jamie Lamont.
Class 20 Own Choice
1, Jamie Lamont.
Class 67 Pianoforte Solo (beginners preliminary grades)
Shield presented by Mrs Shirley Wileman, Portstewart
1, Evelyn McKeague; 2, Lucas Eymere; 3, Alexander Jamieson.
Class 76a Pianoforte Duet (beginners/preliminary grades)
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdThe Patricia Hughes Perpetual Cups presented by the Hughes Family, Belfast
1, Anna McGinley and Ellie Horsborough; 2, Sarah Maxwell and Lucas Eymere; 3, Sophie Millar and Alexander Jamieson.
Class 68 Pianoforte Solo (grade 1)
The Crescent Challenge Cup presented anonymously
1, Claire Scott; 2, Niamh Carlin; 3, Nicole Kelly.
Class 76b Pianoforte Duet (grade 1)
The Salisbury Memorial Challenge Cups presented by Mrs C McGrath
1, Courtney Madden and Alana Crowe; 2, Alana Crowe and Nicole Kelly.
Class 69 Pianoforte Solo (grade 2)
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdThe Doey Challenge Cup presented by Mr and Mrs R Morrison, Portstewart
1, Aidan McGinley; 2, Sarah Jones; 3, Eva Loughrey.
Class 76c Pianoforte Duet (grade 2)
The Millbank Challenge Cups presented by Rosemary and Josephine Bell
1, Eva Loughrey and Aiden McGinley; 2, Sarah Jones and Christopher Cathers.
Special Awards
Vocal Awards - 50 kindly presented by Mr N Morelli, proprietor The Cafe Lido and Sundae garden, Portstewart, to the competitor showing most promise in Vocal Competitions - Michael Diamond.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdInstrumental Competitions - 50 kindly presented by Mr Peter O’Neill, Independent Financial Adviser, Portstewart, to competitor showing most promise in instrumental competitions - Eva Richards (cello).
Drumfad Cup and Money Prize presented by Mrs K Cuthbert in memory of Mrs T Brady to the most promising instrumentalist (under 17 years) - Siofra Gillan (Harp).
The Heather Flanagan Memorial Challenge Cup presented by the late Mrs B McCausland, Coleraine, to the most promising pianist (any age) - Kirsty Millar.
The Betty McCausland Cups for highest marks in piano duet classes, presented by Mrs Flanagan, Coleraine and friends of Mrs McCausland - Alice Purcell and Stephen Olphert.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdThe Ulster Cup presented by the Ulster Girls Choir and their conductor Miss IG Browne in appreciation of many enjoyable visits to Portstewart Festival, awarded each year to the choir obtaining the highest marks in classes 49 - 54 - Portstewart under 9s.